Chociaż osobom postronnym może wydawać się, że każdy beton jest taki sam, w rzeczywistości specjaliści stosują dość zróżnicowane produkty, które zwykle stanowią odpowiedź na różne potrzeby. W dużej mierze zastosowanie konkretnej mieszanki zależne jest od typu podłoża, na którym chcemy położyć beton asfaltowy. Czasami jest to też mieszanka uzupełniająca już gotową nawierzchnię.

Wytrzymały beton asfaltowy

beton asfaltowy na nawierzchnieKiedy realizowana jest droga, która najczęściej wykonywana jest przy zastosowaniu betonu asfaltowego, konieczne jest określenie kilku kryteriów. Pierwszym, jest typ podłoża, na którym chcemy zastosować daną mieszankę betonową. Drugim, powinno być określenie, jak duże natężenie ruchu będzie miało miejsce na danej ulicy czy też szosie. W zależności od tego, konieczne może być zastosowanie bardziej elastycznej lub twardej mieszanki asfaltowej. Dostępny na rynku beton asfaltowy na nawierzchnie, aby cechował się odpowiednią wytrzymałością i odpornością na wszelkiego typu uszkodzenia, musi być nie tylko dopasowany z uwzględnieniem wymienionych wyżej kwestii, ale również właściwie przygotowany i położony na powierzchnię, gdzie ma znaleźć on swoje zastosowanie. Bardzo ważna w tej kwestii jest chociażby właściwa temperatura, którą, podczas kładzenia nawierzchni, musi charakteryzować się mieszanka, by w odpowiedni sposób związała się z podłożem, tworząc spójną całość, która będzie odporna na różnego typu oddziaływanie.

Oddziaływaniami, które najczęściej mają znaczenie w przypadku wytrzymałości betonu asfaltowego, są warunki atmosferyczne, obciążenie pojazdów, które poruszają się daną szosą, a także częstotliwość, z jaką poruszają się one po danym asfalcie. Jeśli chcemy uniknąć napraw i wielu różnorodnych interwencji uzupełniających beton, warto zadbać o jego pierwotną, odpowiednio wysoką, jakość.

O Autorze: Edward Mokry