Jestem chemiczką z wykształcenia, ale nie pracuje w zawodzie tylko w biurze jako sekretarka. Ostatnio przyszła do mnie koleżanka z pracy i powiedziała, że jej córka, która chodzi do szkoły średniej dostała z chemii zadanie domowe polegające na napisaniu, co to jest polietylen pe i jakie ma zastosowanie. Koleżanka wiedząc, że się na tym znam poprosiła mnie o pomoc.

Napisałam wypracowanie o polietylenie pe

polietylen peKorzystając z tego, że i tak nie miałam dzisiaj w pracy zbyt dużo roboty napisałam dla niej wypracowanie dla córki. Swoją wypowiedz rozpoczęłam od tego, że polietylen pe to tworzywo sztuczne należące do grupy polimerów. Przede wszystkim nie jest to jeden materiał tylko grupa polimerów o różnych właściwościach. Polietylen pe dzieli się na polietylen wysokiej gęstości i niskiej gęstości. Następnie napisałam, że polietylen pe o niskiej gęstości zastosowuje się głównie do produkcji folii, w tym torebek foliowych, owijek termokurczliwych czy wieczek opakowań. Z kolei polietylen o wysokiej gęstości, który o wiele sztywniejszy i twardszy najczęściej wykorzystuje się do produkcji opakowań do przechowywania żywności, plastikowych butelek, zabawek dziecięcych czy kanistrów na benzynę. Swoje wypracowanie zakończyłam sławami, że polietylen jest często używanym w życiu codziennym tworzywem sztucznym, ale jego produkcja wynosi tylko około 30% wszystkich polimerów.

Następnego dnia dowiedziałam się od koleżanki z pracy, że córka trochę przerobiła moje wypracowanie i dodała do niego kilka informacji z podręcznika do chemii i dostała za niego najwyższą ocenę. Moje wypracowanie było dla niej świetną bazą wiedzy na temat polietylenu pe. Ja natomiast ucieszyłam się, że jeszcze choć tyle pamiętam ze studiów chemicznych, choć nigdy nie pracowałam w zawodzie.

O Autorze: Janusz Wiśniewicz