W niektórych obiektach oprócz podstawowych instalacji, które zapewniają bezpieczeństwo oraz komfort stosowane są dodatkowe systemy mające na celu zrealizowanie rozbudowanych funkcji. Przykładem mogą być systemy alarmowe, które są powszechnie stosowane w firmach czy instytucjach publicznych. Ich zadaniem jest informowanie o nieautoryzowanej próbie dostania się do obiektu lub poszczególnych pomieszczeń.

Akustyczna sygnalizacja zagrożenia

sygnalizator akustyczny 12vDo tego celu wykorzystywane są specjalne urządzenia. Warto tutaj wymienić chociażby sygnalizator akustyczny 12v, który jest zasilany bezpiecznym dla człowieka napięciem. Umożliwia on generowanie bardzo wysokiego natężenia dźwięku, które ma za zadanie odstraszyć potencjalnego włamywacza oraz przyciągnąć uwagę innych osób, które mogą zainterweniować. Warto dodać, że sygnalizator akustyczny używany w systemach włamaniowych powinien posiadać dodatkowe zabezpieczenia utrudniające jego oderwanie od podłoża. W ten sposób urządzenie będzie działać niezawodnie nawet w momencie, gdy osoba niepowołana będzie próbowała je wyłączyć. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które oprócz sygnalizacji akustycznej wykorzystują również sygnalizację optyczną. Dostępne są różne kombinacje. Można spotkać również sygnalizatory, które są w stanie przekazać jednoznaczny sygnał komunikatu słownego. Warto dodać, że coraz większą popularnością cieszą się rozwiązania bezprzewodowe, które do zasilania urządzenia wykorzystują wbudowane baterie lub akumulatory.

Jest to niezwykle elastyczne rozwiązanie, które pozwala na umieszczenie urządzenia praktycznie w dowolnym miejscu oraz położeniu. Pozwala to również w łatwy sposób rozbudować system o dodatkowe sygnalizatory. Dzięki temu możliwe jest zwiększenie funkcjonalności systemu co jest wskazane w momencie, gdy do zabezpieczenia jest duży obszar. Świetnie sprawdza się to na terenie magazynów czy dużych fabryk. 

O Autorze: Krystian