Dom, w którym mieszka kobieta, łatwo poznać do elementach, które się w nim znajdują. Są to kwiaty, obrusy, czy firany w oknach. Żeby te elementy wystroju ładnie wyglądały, trzeba o nie systematycznie i odpowiednio dbać na wiele sposobów.

Czemu firany szarzeją i żółkną?

jak wybielić firankiKupując nową firanę do salonu, wybieramy modele śnieżnobiałe, które przepuszczają do środka pomieszczenia dużo światła. Dzięki temu w pokoju zawsze będzie jasno i estetycznie. Jednak na powierzchni firan często gromadzi się kurz, zanieczyszczenia występujące w powietrzu, czy osiada dym papierosowy. W wyniku czego śnieżnobiałe firany stają się żółte i szare. Jeżeli się zastanawiamy jak wybielić firanki, to najprostszym i najtańszym sposobem jest zastosowanie roztworu z soli. A mianowicie w naczyniu miesza się czystą wodę z odpowiednia proporcją soli i namacza w nim firany. Po kilku godzinach można je wyjąć, dokładnie wyprać i wypłukać. Taki zabieg skutecznie przywróci firankom ich śnieżnobiały blask. Alternatywą dla soli, może być równie tani środek wybielający, którym jest proszek do pieczenia. Jedno opakowanie produktu należy wymieszać z pięcioma litrami wody, a następnie zanurzyć w roztworze firankę. Po upływie kilku godzin, firanę należy wyprać i kilkukrotnie wypłukać. Ponieważ firanki są bardzo delikatne, to producenci zalecają ich ręczne pranie, albo korzystanie z delikatnych programów piorących. Niektóre możne krochmalić, a inne lepiej wyprasować lub powiesić wilgotne, aby same wyschły i wyprostowały się.

Tak naprawdę nie ma sposobu, aby zabezpieczyć firany przed szarzeniem. Do ich wybielania można stosować tanie i sprawdzone domowe metody, albo kupować specjalistyczne środki chemiczne, które są przeznaczone do ich czyszczenia i przywracania naturalnej bieli.

O Autorze: rabartosz