Dzieci w przedszkolu są już uczone, że każda roślina do życia potrzebuje wody i słońca. Trzeba ją zasadzić w odpowiedniej ziemi i co jakiś czas zasilać czyli nawozić. Jednak to nie wszystko, jeżeli chcemy uzyskać bogate plony.

Czym jest biostymulator wzrostu?

biostymulatory wzrostu roślinRośliny są żywymi organizmami, które tak samo jak my muszą mieć dostarczane odpowiednie witaminy i minerały, aby wyrosnąć na dorodny okaz. Dużo się mówi o nawozach, które na pewno mają duże znacznie dla każdej rośliny, ale one nie rozwiążą wszystkich problemów. Dlatego jeżeli zależy nam na pięknych roślinach, które są silne i dają bogate plony w postaci owoców lub kwiatów, to konieczne są biostymulatory wzrostu roślin, które obecnie kupimy w każdym sklepie ogrodniczym. Choć sama nazwa może sugerować chemiczny skład, to wcale tak nie jest, ponieważ stymulatory zawierają jedynie naturalne składniki. Są to: witaminy, minerały, hormony roślinne i wszelkie substancje organiczne, które w naturalny sposób wspomagają procesy zachodzące w komórkach roślin. Stosowanie biostymulatorów sprawia, że rośliny są odporne na wiele rodzajów szkodników i chorób, mają mocne i dobrze rozbudowane systemy korzeni, duże liście, które zwiększają możliwości fotosyntezy oraz dają znacznie większe plony. W sprzedaży znajdziemy przede wszystkim biostymulatory wzrostu w postaci płynu lub granulatu, które stosuje się doglebowo, ale znajdziemy także preparaty, które można wcierać w liście. Podobnie jak nawozy, stymulatory należy stosować kilka razy w roku.

Dobrze odżywiona i wzmocniona roślina będzie mogła szybciej rosnąć, dawać obfitsze owoce czy lepiej sobie radzić w okresach suszy czy nadmiernej wilgoci. Stymulatory są w stanie to zagwarantować w sadownictwie i ogrodnictwie, ponieważ tam jest na nie zapotrzebowanie.

 

O Autorze: Katarzyna Mikołowska