Specjaliści z branży owocowej co roku obserwują zwyżkę produkcyjną truskawek, które można uprawiać niemalże w każdym kraju w klimacie umiarkowanym. Nie jest to roślina bardzo wymagająca, co dodatkowo przyczynia się do większej ilości plantatorów.

Truskawki naturalnie nawożone

nawożenie truskawekNie od dziś wiadomo, że wszystko co jest uprawiane w naturalny sposób jest zdrowsze i smaczniejsze. Dotyczy to także owoców, które bywają pryskane szkodliwymi pestycydami. Jeżeli chodzi o truskawki, to w Polsce większość plantatorów nie stosuje sztucznych oprysków, a jedynie naturalne nawozy, które pozwalają roślinom wydawać liczne i dorodne plony. Nawożenie truskawek jest bardzo ważne, szczególnie, że wykonuje się go przed przystąpieniem do sadzenia i zaraz po ostatnich zbiorach. Ten zabieg pozwala na dostarczenie glebie wszystkich niezbędnych składników, które zostaną pobrane przez roślinę. Truskawki powinny być sadzone w lekkie glebie, która dodatkowo jest bogata w próchnicę. Ich sadzenie powinno być uzależnione od gatunku rośliny, ponieważ sadzonki frigo należy sadzić z początkiem wiosny aż do końca czerwca, natomiast zielone sadzonki umieszcza się w glebie wczesną wiosną lub późną jesienią. Właściwie nawożone truskawki na pewno zachwycą nas smakiem, słodyczą i rozmiarem, bo roślina będzie miała pod dostatkiem odpowiednich składników odżywczych. Od wieków polecanym nawozem do truskawek jest kompost lub obornik. Można je samodzielnie wykonać na działce lub kupić gotowe mieszanki w sklepie ogrodniczym.

Domowa uprawa truskawek wcale taka trudna nie jest, dlatego też coraz więcej osób się na nią decyduje. Oczywiście wymaga ona nieco pracy, ale jej owoce będą dla nas najlepszą nagrodą. To co naturalne zawsze jest najlepsze i najzdrowsze, a takie właśnie są truskawki.

O Autorze: Maria Jędrzejczyk