Podobnie jak okulary charakteryzują się różnymi typami szkieł, które mają korygować różne wady wzroku, tak i soczewki cechują się różnymi właściwościami, które pozwalają na poprawę wzroku w przypadku konkretnych wad. Jednym z typów soczewek, które mogą budzić pewne pytania wśród osób, które nie są ekspertami w temacie, są soczewki nazywane torycznymi.

Kilka słów o soczewkach torycznych

soczewki toryczneJeśli chodzi o soczewki toryczne, są to soczewki, które zostały wyprodukowane w taki sposób, by korygować wady wzroku związane z astygmatyzmem. Ze względu na fakt, iż w przypadku astygmatyzmu nasz wzrok daje nieostry obraz bez względu na to, w jakiej odległości znajduje się obiekt, na który patrzymy, soczewki, które mają korygować naszą wadę, muszą mieć odpowiednie ukształtowanie. Jeśli jesteśmy astygmatykami i chcemy nosić szkła kontaktowe, powinniśmy wyposażyć się w odpowiednie soczewki toryczne. Soczewki tego typu dostępne są w różnych odsłonach, które powiązane są z natężeniem naszej wady wzroku, ale również z tym, czy chcemy korzystać z soczewek jednodniowych, czy też z takich, które dają nam możliwość wielokrotnego użytku. Na rynku znajdziemy wiele firm oferujących nam soczewki, w tym również soczewki toryczne. Ich wybór powinniśmy skonsultować z optykiem, który pomoże nam dobrać odpowiedni produkt do naszej wady, ale też do ukształtowania naszej gałki ocznej, co jest niezwykle ważne ze względu na komfort noszenia soczewek.

Bardzo często zapominamy, że soczewki muszą być dobrane nie tylko ze względu na naszą wadę wzroku, ale też ze względu na konieczność zachowania komfortu ich noszenia w każdej sytuacji. Jest to bowiem akcesorium, które w pewnym sensie staje się elementem naszego ciała, w związku z czym musi być możliwie w jak największym stopniu do niego dopasowane.

O Autorze: Edward Mokry