System operacyjny CloudLinux to stosunkowo młody produkt firmy o tej samej nazwie, założonej w 2009 roku przez Igora Seletskiego. CloudLinux to system operacyjny dla współdzielonych dostawców hostingu. Pozwala to na zapewnienie stabilnego i bezpiecznego hostingu oraz oferuje szereg udogodnień dla każdego. Jest to ogromny krok do przodu, jeśli chodzi o technologię chmury internetowj.

Techniczna strona CloudLinux

cloud linuxCloudLinux działa na dystrybucji CentOS opartej na jądrze OpenVZ. Jest to dystrybucja Linuksa oparta i w pełni kompatybilna z pakietami Red Hat Enterprise. Każda nowa wersja CentOS jest powiązana z nową instancją Red Hat. Yum służy do zarządzania pakietami w CentOS. CentOS wyróżnia się wysoką stabilnością działania, dlatego jest często stosowany w rozwiązaniach serwerowych. OpenVZ (Open Virtuozzo) to otwarta platforma wirtualizacji systemu operacyjnego. Umożliwia niezależną pracę serwerów fizycznych takich jak, instancja systemu operacyjnego (kontenery), wirtualne serwery prywatne (VPS), środowiska wirtualne (VE). Każdy z tych systemów wirtualnych może mieć różne dystrybucje lub środowiska testowe i może być zarządzany niezależnie od siebie. Każdy kontener (a w hostingu współdzielonym tak naprawdę każde konto) jest osobną jednostką i działa jak fizyczny serwer. Jedną z najważniejszych cech cloud linux jest możliwość ustalenia przez dostawcę hostingu określonej ilości zasobów dla każdego użytkownika. W związku z tym dojdzie do sytuacji, w której np. zbyt duży ruch na jednej stronie spowolni inne strony obsługiwane przez tę samą maszynę.

Jest to możliwe dzięki technologii LVE – Lightweight Virtual Environment. Dzięki temu serwer może przydzielić każdemu użytkownikowi współdzielonego serwera dokładną liczbę zasobów. Należy dodać, że wtyczka LVE Manager jest odpowiednia dla najpopularniejszych paneli kontrolnych, takich jak cPanel, co jest ogromnym plusem i ułatwieniem.

O Autorze: Marianna Kaczmarek