Dywany, które ma w domu prawie każdy z nas, muszą być regularnie odkurzane, gdyż przyciągają brud jak magnes. Przeważnie gromadzi się na nich piach, sierść zwierząt domowych, czy okruchy z jedzenia. Ich usunięcie nie jest trudne.

Czym czyścić dywan?

czyszczenie dywanów gdańskPoza odkurzaniem, warto dywan lub wykładzinę, co jakiś czas wyprać. Jednak nie chodzi tu o czyszczenie w pralce, ale w specjalnej pralni chemicznej. Jeżeli na ich powierzchni pojawią się niewielkie zabrudzenia, to można spróbować zadziałać domowymi metodami, polegającymi na użyciu wody, soli, sody oczyszczonej czy octu. Jednak jeżeli plam na dywanie jest znacznie więcej, lub zabrudzenie obejmuje jego znaczna część, to lepiej oddać go do profesjonalnej pralni. Świadczą tam usługi w pełni bezpieczne dla tkanin dywanów i wykładzin, które gwarantują doskonale efekty. Bez problemu pozbędą się plam z czerwonego wina, błota, krwi czy soku marchewkowego. Jeżeli interesuje nas czyszczenie dywanów Gdańsk jest miastem, w którym działa kilka pralni tego typu. Poza dywanami, przyjmują do czyszczenia wykładziny, chodniczki, a także materace czy wózki dziecięce. Sposób czyszczenia polega na zastosowaniu pary wodnej, która w połączeniu z odpowiednim detergentem dokładnie wywabia plamy i odświeża powierzchnię dywanu. Po takim zabiegu dywan będzie miał bardziej żywe i wyraziste kolory oraz nie będzie śladu po zapachu wilgoci czy dymu papierosowego. Oddając dywan do profesjonalnego czyszczenia, nie ryzykujemy jego przemoczeniem, co może mieć miejsce w domowych warunkach.

Specjaliści od dywanów zalecają, aby przynajmniej raz w roku oddać go do profesjonalnej pralni, która przywróci mu dawny wygląd. Ponadto trzeba z niego usuwać nieprzyjemne zapachy i także odkażać, gdyż gromadzą się na nim roztoczą i bakterie. 

O Autorze: Edward Mokry