Przez pewien okres czasu drony były traktowane jako zabawki dla dzieci. Obecnie coraz powszechniej są one wykorzystywane zarówno w rozrywce, jak i w biznesie czy wojsku. Możliwość poruszania się bezzałogowym statkiem powietrznym określona jest przez prawo lotnicze. W jakich przypadkach konieczne jest posiadanie specjalnych uprawnień, a kiedy możemy latać dronem bez nich?

Pozyskujemy uprawnienia do latania dronem

uprawnienia na dronaW przepisach możemy znaleźć szczegółowe wytyczne dotyczące latania dronami bez uprawnień. Można pilotować drony bez uprawnień w celach rekreacyjnych i sportowych, a ich waga nie przekracza 600 gramów. Należy również zachować odpowiednią odległość od zabudowy czy grup osób. Dodatkowo loty bez uprawnień muszą być takimi, w czasie których pilot nie traci dronów z pola widzenia. Brak przestrzegania powyższych zasad wiąże się z dotkliwymi możliwymi karami finansowymi. Licencja będzie natomiast niezbędna we wszystkich innych przypadkach. Warto zdobyć profesjonalne uprawnienia na drona. Będzie dotyczyło to wszystkich osób wykorzystujących drony do działalności gospodarczej, jak na przykład osób zajmujących się filmowaniem czy pracami geodezyjnymi. Uprawnienia są również niezbędne w przypadku wykonywania tak zwanych lotów BVLOS, w czasie których traci się z pola widzenia latającego drona. Możliwe jest uzyskanie licencji na latanie dronami w kilku kategoriach.

Licencja UAVO VLOS dotyczy komercyjnych lotów w zasięgu wzroku osoby pilotującej, natomiast UAVO BVLOS dotyczy komercyjnych lotów również poza zasięgiem wzroku pilota. Trzecim rodzajem uprawnień jest UAVO INS, czyli uprawnienia umożliwiające szkolenie innych pilotów. Każdy rodzaj szkolenia dzieli się na część teoretyczną oraz praktyczną, a po zdaniu egzaminu otrzymuje się specjalną klasyfikację.

O Autorze: Marcin Skoczek