kamera termowizyjna

Dziś chciałabym poruszyć temat, który wydaje mi się dość ciekawy. Czy wiecie, w jakich zawodach używa się kamer termowizyjnych? Mi też jeszcze jakiś czas temu wydawało się, że tylko w kilku podstawowych, na przykład strażak – żeby lepiej mógł widzieć na przykład w pomieszczeniach szczelnie wypełnionych dymem. Ale okazuje się, że kamery termowizyjne są przydatne również w innych zawodach.

Zastosowania kamer termowizyjnych

kamera termowizyjnaNa przykład elektryk czy specjalista do spraw utrzymania ruchu, który musi wykonywać kontrole termowizyjne urządzeń wysokotemperaturowych lub energetycznych również potwierdzi, że potrzebna mu jest kamera termowizyjna. Jeśli zaś chodzi o to, która kamera zyskuje sobie najwięcej entuzjastów, jest to zdecydowanie kamera FLIR. Obecnie niemal każdy jej model jest w stanie zmierzyć temperaturę do 1200°C. Często jest to dla nas niewyobrażalna temperatura, jeśli na co dzień w pracy nie stykamy się z nią. Poza tym FLIR jest ceniony przez różnorodnych badaczy, ponieważ bardzo często taka kamera termowizyjna znajduje się w zestawach naukowych. Ponadto termowizja wykorzystywana jest przy ocenach stanu technicznego budynków. Kamery te umożliwiając badania i ocenę na przykład stanu wentylacji, centralnego ogrzewania, instalacji elektrycznej i wodociągowej. Jak widać, takie kamery są niezastąpione w wielu branżach. Odkąd zaczęto doceniać to, w ilu przypadkach kamera ułatwia zdobycie odpowiednich wniosków oraz umożliwia przeprowadzenie badań, które bez niej mogłyby być nieco kłopotliwe, odtąd zaczęto używać jej regularnie w poszczególnych zawodach.

Kamery te nie należą do najtańszych, jednak kupno jednej z nich może być dobrą i sensowną decyzją, ponieważ wydane pieniądze z pewnością się zwrócą za wykonaną pracę z pomocą kamery. Jedna na cały zakład niekiedy starczy – zależy od wielkości zakładu.

O Autorze: Wiesław Bucik