Dawniej domu charakteryzowały się spadzistymi dachami, które pozwalały na ściekanie wody do rynien. Z czasem ludzie zapragnęli wyróżnić się na tle sąsiadów i budowali domy o coraz bardziej fantazyjnych kształtach, które miały przede wszystkim pięknie wyglądać, a dopiero później dbać o funkcjonalność. Kształt Polskich domów zmieniał się dalej i zmienia nadal.

Płaskie dachy w wielkopolskich budynkach

dachy płaskie wielkopolskaWraz z nadejściem ery PRL nastał czas popularnych kostek, które charakteryzowały się płaskim dachem. Była to najtańsza w budowie bryła, która zdobyła wielką popularność. Do dziś mnóstwo podobnych budynków można spotkać zarówno na wsiach, jak i w miastach wielkopolski. Biorąc jednak jako kryterium dachy płaskie wielkopolska nie różniła się od reszty kraju. Dopiero z nadejściem kapitalizmu powróciła moda na niestandardowy kształt dachów w Polsce, chociaż w dzisiejszych czasach obserwujemy powrót do budynków z płaskim dachem. Przynajmniej częściowo. Budynki jednorodzinne w dalszym ciągu budowane są tak, żeby wyróżniały się wśród innych, natomiast budynki wielomieszkaniowe, szpitale czy inne duże obiekty mają zazwyczaj płaski dach. Jest to nie tylko sposób na optymalizację kosztów, ale też możliwość zagospodarowania dachu tworząc na nim taras, parking lub wykorzystując go w inny sposób, który zwiększy atrakcyjność budynku oraz ograniczy ilość niewykorzystanej przestrzeni, na co szczególną uwagę zwracają inwestorzy, budujący nie na własny użytek.

Dach był zawsze jednym z najbardziej charakterystycznych elementów budynków. Jego kształt zmieniał się w zależności od epoki i tradycji miejsca, w którym powstawała dana nieruchomość. W dzisiejszych czasach stawiających na wybór powstają dachy zarówno skośne, niestandardowe jak i płaskie, dzięki czemu każda budowa może jak najlepiej spełnić cele, dla których ją rozpoczęto.

O Autorze: Sebastian