Rozwój małego dziecka przebiega bardzo intensywnie, zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia. Przeważnie pierwszym przełomowym momentem jest postawienie pierwszego kroku, od którego rozpoczyna się nauka samodzielnego chodzenia.

Od jakiego wieku są przeznaczone odpychacze?

odpychacz dla dzieciRodzice często mają obawy co do zabawek, które dają swoim dzieciom, ponieważ nie wiedzą, czy będą odpowiednie dla ich rozwoju. Każda zabawka musi posiadać informacje od jakiego wieku jest dozwolona, ale jak wiadomo, dzieci rozwijają się w indywidualnym tempie. Odpychacz dla dzieci może być stosowany już od dwunastego miesiąca życia, ale bywają maluchy, które wcześniej zaczynają nauką. Na pewno dziecko, które nie jest gotowe na daną zabawkę, nie będzie z niej korzystać albo będzie to robiło na swój sposób. Odpychacze często są wielofunkcyjną zabawką, która jednocześnie może być pojazdem i jeździkiem. Bardzo ciekawe są modele interaktywne, które posiadają panel z przeróżnymi świecącymi, grającymi, mówiącymi i ruchomymi elementami, co dodatkowo pobudza i zachęca malucha do badania. Odpychacze mają koła i służą jak sama nazwa mówi do odpychania, a raczej pchania, ponieważ dziecko trzyma się zabawki i pchając ją podąża za nią. To świetnie ćwiczenie dla małych nóżek, które muszą dużo trenować, aby móc stabilnie chodzić w niedalekiej przyszłości. W sprzedaży znajdziemy przede wszystkim odpychacze ekologiczne w całości wykonane z drewna lub plastikowe. Może to być zwykły pojazd lub odpychacz imitujący jakieś zwierzątko.

Tego typu zabawki świetnie wspomagają naukę chodzenia, ponieważ wzmacniają mięśnie nóg i uczą koordynacji ruchowej. Dziecko podąża za odpychaczem, który stanowi dla niego idealnie wsparcie, a także jest szansą na samodzielne przemieszczanie się po pokoju.

O Autorze: Michał Gąbka