Balustrada to po prostu barierka zabezpieczająca przed upadkiem np. ze schodów lub balkonów. Obecnie prawo budowlane w Polsce wymaga instalacje balustrad we wszystkich potrzebnych miejscach w całym budynku przed zgłoszeniem budowy do odebrania. W innym wypadku budynek nie może być odebrany, zwłaszcza gdy jest przeznaczony do użytku publicznego.

Podział balustrad ze względu na materiał

systemy balustradBiorąc pod uwagę materiał, z jakiego została wykonana barierka, wyróżniamy trzy podstawowe typy balustrad. Pierwszym z nich, najbardziej popularnym są systemy balustrad stalowych. Możemy taką kupić w większości budowlanych sklepów sieciowych. Wielu ludzi decyduje się na zlecenie wykonania balustrady zaprojektowanej specjalnie dla nich, często też i przez nich samych zaprojektowanej. Takie zamówienie wykonywane jest przez metaloplastyka, który może zrealizować nawet najtrudniejszy projekt. Jest to całkiem dobry pomysł, jeśli poprzez nietuzinkowy wygląd balustrad na balkonach chcemy się wyróżniać pośród reszty okolicznych mieszkańców. Drugim typem balustrad są balustrady drewniane, niegdyś bardzo popularne. Nadal często spotykane w starych domach. Zbudowane są z metalowej ramy i drewnianych, rzeźbionych kawałków drewna. Jeśli wykonanie zlecimy dobremu stolarzowi, to również możemy osiągnąć dobry efekt. Renowację musimy przeprowadzać co kilka lat, polega ona na ponownej impregnacji drewna. Balustrada szklano-stalowa zazwyczaj instalowana jest wewnątrz domu, na schodach, ponieważ szkło wmontowane w stalową ramę, pomimo że jest hartowane, nie jest w stanie wytrzymać aż tyle, co sama stal, więc na zewnątrz nie zdaje egzaminu, ale jako barierka na schody wygląda i funkcjonuje bardzo dobrze.

Balustrady stalowe są bardzo trwałe i odporne warunki atmosferyczne, nałożony proszkowo lakier utrzymuje się przez długie lata, a renowacja też nie jest zbyt skomplikowana, właśnie z tych powodów są tak popularne. Dwa pozostałe typy są rzadko spotykane, ale nie znaczy to, że nie warto się nad nimi zastanowić, ponieważ dobrze wykonane niejednokrotnie wzbudzają zachwyt.

O Autorze: Sebastian