Już od wielu lat głośno się mówi o zanieczyszczeniu powietrza, które każdego roku osiąga punkt kulminacyjny w sezonie grzewczym. W tym okresie lepiej nie wychodzić z domu bez specjalnej maski, gdyż oddychanie złej jakości powietrzem grozi poważnymi chorobami.

Kiedy zakładać maskę antysmogową?

maski antysmogoweNasz i naszych bliskich zdrowie powinno być dla nas najważniejsze, dlatego najlepiej wybierać skuteczne sposoby na jego ochronę. W wielu miastach Polski każdego roku powtarza się ta sama sytuacja – przez większość okresu grzewczego, normy powietrza są znacząco przekroczone i dotyczy to przede wszystkim pyłów zawieszonych PM2,5 oraz PM10. Wdychanie ich przez dłuższy czas może spowodować rozwinięcie się groźnych chorób układu oddechowego, dlatego dobrze jest się zabezpieczać. Obecnie nie ma lepszego sposobu jak zakładanie specjalnej maski przeciwsmogowej, która chroni nas przez wszelkimi zanieczyszczeniami, alergenami, pyłami, a niekiedy także wirusami i bakteriami. Skuteczność takiej maski zależy od zastosowanego filtra, ponieważ to od niego zależy jak czystym powietrzem będziemy oddychali. W sprzedaży znajdziemy maski antysmogowe z wbudowanymi filtrami lub wymiennymi. Oba modele mogą być równie skuteczne, a jedynie będą się różnić ceną i długością działania, przy zachowaniu najwyższej skuteczności. Na rynku znajdziemy maski z filtrami HEPA, które są uznawane za najlepsze albo z filtrami N99 o porównywalnej skuteczności. W celu najwyższej ochrony, należy je nosić zawsze po opuszczeniu miejsca zamieszania.

Z masek antysmogowych powinny przede wszystkim korzystać osoby starsze, z chorobami układu oddechowego, z obniżoną odpornością organizmu, dzieci czy kobiety w ciąży. Ich noszenie w czasie smogu, jest w stanie nas doskonale zabezpieczyć przed jego wpływem.

O Autorze: Krzysztof Sikor