Jednym z ważniejszych elementów przy hodowli egzotycznych zwierząt jest zapewnienie im odpowiedniego podłoża. Warunki bytowe gada muszą być najbardziej zbliżone do tych, które występują w jego naturalnym środowisku. Aby twoja jaszczurka była bezpieczna, musisz zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Piasek, podściółka czy mieszanka? Wszystko o podłożach

podłoże dla agamyAgama brodata to jeden z popularniejszych gadów hodowlanych w Polsce. Nie należy jednak zapominać, że to egzotyczne zwierzątko potrzebuje odpowiednich warunków w swoim terrarium. Prawidłowe naświetlenie, temperatura, wyposażenie terrarium wpływają na kondycję jaszczurki. Właściciel agamy musi zadbać o dobre podłoże, nieodpowiednie może doprowadzić do zaczopowania jelit, a w efekcie doprowadzić do śmierci gada. Dlatego tak ważne jest podłoże dla agamy. Można tutaj wykorzystać habistat, czyli mieszankę ziemi, żwiru, piasku i gliny. Istotne jednak jest obserwowanie czy agama nie podjada podłoża. Z całą pewnością można polecić podściółkę — jest to rozwiązanie wygodne i bezpieczniejsze. Naturalne drewniane włókna podściółkowe to doskonały wybór zarówno u domowych gryzoni, jak i w przypadku gadów. Ryzyko zjedzenia włókien przez zwierzaka jest dużo mniejsze i nie zagraża jego zdrowiu. Kolejnym polecanym przez hodowców podłożem są ręczniki papierowe lub sztuczna trawa. Nie jest to wybór zbliżony do naturalnych warunków, ale zapewnia bezpieczeństwo i wygodne sprzątnięcie terrarium.

Pamiętaj, że wybór odpowiedniego podłoża jest niezwykle istotny. Zwykle w sklepach zoologicznych można się spotkać z niedostateczną wiedzą na temat hodowli gadów. Nie wybieraj piasku, wystrzegaj się również bukowych drewienek, takie podłoża najczęściej prowadzą do połykania ich przez agamę, a w efekcie do zaczopowania.

O Autorze: Katarzyna Mikołowska