Kaloryczność niektórych materiałów opałowych pozostawia wiele do życzenia. W szczególności należy ostrożnie podchodzić do tych materiałów opałowych, które do naszego kraju sprowadzane są zza granicy. Polskie produkty są z reguły najlepsze i wiele razy się to już potwierdzało. Ostatnimi czasy bardzo mocno docenianym polskim produktem opałowym jest ekogroszek.

Ekogroszek z polskiego węgla

wysokokaloryczny ekogroszek skarbekCoraz częściej spotykać się możemy z tym, że rezygnuje się z ogrzewania domów węglem. Wybierane zamiast tego materiału są chociażby takie produkty jak wysokokaloryczny ekogroszek Skarbek. Jest to produkt, który powstaje na bazie węgla, który wydobywany jest z polskich kopalni. Węgiel ten jak wiadomo charakteryzuje się dużą kalorycznością więc i powstający z niego ekogroszek również tę kaloryczność posiada. Kaloryczność ekogroszku dostępnego w naszym kraju wynosić może nawet 24 MJ/kg. Jest to więc taka wartość jaką przejawia najlepszej jakości węgiel. Kupno ekogroszku to dość mały wydatek w porównaniu z zakupem węgla. Cena za jedną tonę węgla pozwalałaby zakupić praktycznie dwie tony ekogroszku. W związku z tym na ogrzewaniu w takim wypadku zaoszczędzić można nawet o połowę. To na co należy zwracać uwagę przy kupowaniu ekogroszku to stopień spiekalności. Idealnie jest wówczas gdy stopień ten jest równy zeru. Spiekalność tyczy się tego, że przy wysokiej temperaturze tworzą się spiekaliny, które mogą uszkodzić kocioł.

Dostępny w Polsce ekogroszek przejawia spiekalność na bardzo niskim poziomie. Również wilgotność tego ekogroszku jest bardzo niska dzięki temu można utrzymywać przewód kominowy w bardzo dobrej kondycji. Warto wybierać ekogroszek, który pochodzi z pewnego źródła. Sporo składów materiałów opałowych posiada ekogroszek w swojej ofercie.

O Autorze: Tadeusz Walczak