Dzisiejsze normy dotyczące zużycia energii narzucają na nas konieczność wykonania audytu energetycznego budynku, który budujemy lub chcemy wystawić na sprzedaż. Zarówno osoba odbierająca budynek jak i ewentualny kupiec musi mieć świadomość jakie zapotrzebowanie na energię dany budynek generuje. Takie audyty robią uprawnione do tego osoby.

Jak wykonuje się audyty energetyczne budynków?

audyt budynkówSłowo audyt niewiele mówi tutaj wszystkim zainteresowanym. Jest to pewnego rodzaju obmiar i opis wszystkich elementów budynku, który ma wpływ na zużycie energii przez ten budynek. Chodzi tutaj oczywiście o energię cieplną, która stanowi nic innego

, jak informację o tym ile energii będziemy potrzebowali, aby ogrzać nasz budynek. Zależy to oczywiście od tego jaką mamy w domu izolacje, z czego są wykonane ściany, a także jak wielki jest budynek. Każdy audyt budynków rozpoczyna się właśnie od spisania tych wszystkich informacji, które w późniejszym etapie służyć będą do obliczenia zapotrzebowania budynku na energię cieplną. Audytorzy mają odpowiednią wiedzę, aby móc przekształcić te dane w obliczenia, często też wspomagają się przy tym oprogramowaniem komputerowym, które liczy to za nich. Po dokonaniu kalkulacji audytor wystawia świadectwo energetyczne budynku, które stanowi dokumentacje danego domu lub innego budynku. Mieści się w nim informacja o rocznym zapotrzebowaniu na energię cieplną przewidywaną w standardowych warunkach.

Jak już wspomniałem świadectwo energetyczne potrzebne jest do odbioru budynku, ponieważ nowy budynek musi spełniać określone normy w zakresie zapotrzebowania na energię. Do tego także kupujący dom powinien otrzymać taką informację, nawet jeśli budynek był budowany dawno temu. To po prostu taka informacja jak spalanie paliwa w samochodzie. Kupujący musi być tego świadom.

O Autorze: Barbara Szewczyk