Budowy domu lub budynku o innym przeznaczeniu nie powinno się kojarzyć tylko i wyłącznie z działaniami polegającymi na stawianiu ścian, ponieważ ważnych etapów jest zdecydowanie więcej. W izolacjach fundamentów muszą być zastosowane bardzo dobre materiały, ponieważ od tego w praktyce bardzo dużo zależy. Taki budynek ma przecież przetrwać całe dekady.

Czym mogą być izolowane fundamenty?

izolacje fundamentówMetoda izolacji zależy od specyfiki konkretnego budynku, materiałów, z jakich powstaje i wielu innych szczegółów. Specjalista powinien wiedzieć, że należy zwrócić tutaj uwagę również na grunt znajdujący się w najbliższym otoczeniu takiego budynku i w razie potrzeby zająć się wymianą, bo czasami zdecydowanie lepiej sprawdzi się tutaj warstwa suchego piasku lub innego materiału tego typu. Izolacje fundamentów powstają jednak też na wiele innych sposobów. Skuteczną metodą wykonywania izolacji jest po prostu wykorzystywanie różnych tworzyw sztucznych, bo jak wiadomo, wiele z nich nie przepuszcza wilgoci. Poza znakomitymi metodami można szczególnie w trudno dostępnych miejscach wykorzystywać substancje płynne przypominające swoją konsystencję i wyglądem smołę, ponieważ zostały one tak przygotowane, aby były w stanie docierać do wszelkich zakamarków. Standardową, ale nadal skuteczną metodą tworzenia izolacji będzie wykorzystywanie tak zwanej papy, czyli materiału nasączonego właśnie smołą. Koszty zależą oczywiście od skali takich działań, ale zawsze mogą być realizowane szybko.

Dzięki izolacji fundamenty nie zmieniają swojego stanu przez długie lata i nie wymagają też kosztownych prac remontowych, więc naprawdę warto zainwestować w dobre preparaty tego rodzaju. Wilgoć nie będzie zatem miała możliwości się tam rozwijać i przechodzić na wyższe kondygnacje budynku, bo stanowi ona poważne zagrożenie.

O Autorze: Paweł Kolarski