Wychowanie psa nie jest łatwe. Żywiołowe szczeniaki potrafią dać w kość bardziej niż kilkuletnie dzieci. Opanowanie wulkanu energii, jakim jest dorastający szczeniak gończej lub myśliwskiej rasy czasami graniczy z cudem. W tym okresie bardzo ważny jest trening posłuszeństwa, by pies w przyszłości nie sprawiał kłopotów. 

Jaki gryzak dla psa?

polecane gryzaki dla psaMłody pies wymaga niemal tyle samo uwagi, co dziecko. Oprócz treningu potrzebuje również dużo ruchu i zabawy, by rozładować nagromadzone pokłady energii. Zabawa jest psom potrzebna również do rozwijania zmysłów, takich jak węch. Świetnymi zabawkami dla psów są maty węchowe. Jest to materiałowa plansza z wieloma kieszeniami, w których można ukryć ulubione psie smaczki. Zadaniem psa jest za pomocą węchu odnalezienie przysmaków. Zabawa ta jest polecana zwłaszcza psom inteligentnym, które łatwo się nudzą. Nie należy jednak zostawiać młodego psa sam na sam z matą — może ją łatwo pogryźć. Niemal wszystkie szczeniaki mają zakodowany impuls niszczenia. Zwłaszcza gdy wyrastające stałe zęby dają się we znaki, młode psy zaczynają gryźć wszystko, co napotkają po drodze. Ku boleści wielu właścicieli, problem ten nie dotyczy tylko szczeniaków, ale nierzadko również dorosłych psów. Gryzienie jest dla psów zabawą, a także sposobem na wyładowanie stresu. Dlatego nie powinno się krzyczeć na psa za zniszczenie rzeczy. Zamiast tego można zainwestować w gryzak. Najbardziej polecane gryzaki dla psa to te naturalne. Mogą być to kości, poroża, nieprasowana skóra wołowa, świńskie uszy, suszone jelita, korzenie i wiele innych. Równie dobrze sprawdzą się również zabawki wykonane z twardej gumy kauczukowej, do których można wsypać ulubione psie jedzenie. Taka zabawka zajmie czworonoga na długie godziny. 

Pies to ogromna odpowiedzialność. Dobry opiekun powinien starać się zrozumieć psa i zaspokajać jego potrzeby, w tym również naturalną u psów potrzebę niszczenia. Należy jednak pamiętać, że kupno zabawek to nie wszystko. Aby psu żyło się dobrze, trzeba poświęcić czworonogowi jak najwięcej czasu i uwagi.

O Autorze: Nikola Duda