Zabawki sensoryczne są ważnym elementem na rynku, ponieważ usprawniają terapię i pracę z dziećmi wymagającymi specjalistycznej opieki. Mają one na celu nauczenie dziecka korzystania z wszelkich zmysłów oraz informacji dostarczanych z innych źródeł (ciało lub otoczenie) oraz łączenie lub rozdzielanie ich znaczenia.

Zabawka sensoryczna jest bardzo przydatna podczas dziecięcej terapii

zabawki sensoryczne do terapiiZabawki sensoryczne do terapii pomagają dzieciom z różnymi problemami. Najbardziej znane jest wykorzystanie takich rzeczy w pracy z dziećmi autystycznymi. Zabawki dla takich dzieci mają dwie funkcje. Służą zarówno do tego, aby zapewnić dobrą zabawę i mile spędzony czas, ale mają również za zadanie pobudzić ich rozwój, pomóc im przełamać barier i trudności, które stwarza im choroba. Wśród zabawek sensorycznych można znaleźć również takie, które pomagają osobom z problemami logopedycznymi. Pomagają one w nauce prawidłowego mówienia. Wskazują na przykład jak ułożyć język bądź usta, by wydobył się z nich odpowiedni dźwięk. Wśród takich zabawek można znaleźć również produkty wspomagające rozwój motoryczny dziecka, to jest: kontrolowanie ruchów rąk podczas łapania bądź podawania danego przedmiotu lub nauka koordynacji ruchowej. Należy jednak pamiętać, że zabawki sensoryczne przydają się nie tylko w pracy terapeutycznej, lecz również są przydatne przy rozwoju każdego dziecka. Przykładowo produkty pomagające wypracować odpowiednią koordynację ruchową przydadzą się w późniejszych latach przy nauce pisania bądź posługiwania się sztućcami.
Ważne jest jednak, żeby przy wyborze zabawek nie zapominać, że równie istotny jest aspekt wykonania produktu. Należy zwracać na to szczególną uwagę ze względu na to, że wiele materiałów i elementów stosowanych przy produkcji zabawek jest w rzeczywistości szkodliwa dla dzieci i może zagrozić ich życiu lub zdrowiu.   

O Autorze: Wiesław Bucik