Kto z nas nie wyobraża sobie dzisiaj Świata bez WI-FI? Sieci bezprzewodowe dostępne są dla nas w sklepach, kinach, galeriach handlowych, autobusach, szkołach, bibliotekach i szpitalach – niemalże wszędzie możemy połączyć swoje urządzenie z internetem. Jest to ogromna wygoda. Nie dla każdego jednak zastosowanie łączności bezprzewodowej będzie najlepszym możliwym rozwiązaniem.

Rośnie zainteresowanie sieciami strukturalnymi

sieci strukturalneDla przedsiębiorców, którzy posiadają złożoną sieć komputerową, albo na przykład system monitoringu, który dba o bezpieczeństwo na terenie firmy, połączenie bezprzewodowe mogłoby okazać się niebezpieczne lub zawodne. Sygnał można zagłuszyć lub sfałszować, a dane z serwerów wykraść i wykorzystać. Dlatego przedsiębiorcy wolą wykorzystywać sieci oparte na sieciach strukturalnych

, które cechuje o wiele większy poziom bezpieczeństwa. Aby włamać się do takiego urządzenia, potrzebny jest fizyczny dostęp do niego, co nie zawsze jest takie proste, a czasem wręcz niemożliwe. Sieci strukturalne stosuje się w firmach i przedsiębiorstwach, a także instytucjach. To infrastruktura wykonana z przewodów i złączy komputerowych, która pozwala połączyć ze sobą urządzenia w wewnętrznej sieci. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby do sieci strukturalnej dołączyć na przykład dodatkowe zasilanie, które utrzyma funkcjonowanie naszych urządzeń w przypadku przerwy w dostawie energii elektrycznej.

Nie zawsze to, co wydaje się nam wygodniejszym rozwiązaniem jest rozwiązaniem lepszym – na przykład w przypadku wewnętrznych sieci firm i przedsiębiorstw. Zastosowanie światłowodu pozwala na znacznie szybszą wymianę danych, niż miałoby to miejsce w przypadku zastosowania łączności bezprzewodowej. Jest także o wiele mniejsza szansa na utratę danych lub ich kradzież.

O Autorze: Wiesław Bucik