Większość instalacji przemysłowych, z których korzystamy w codziennym życiu, jest zlokalizowanych pod ziemią. Dzięki temu, tego typu instalacje sa w pełni chronione między innymi przed uszkodzeniami mechanicznymi. Z drugiej jednak strony, w przypadku konieczności ich naprawy, jest do nich utrudniony dostęp.

Zalety przewiertów horyzontalnych

przewierty horyzontalneW obecnych czasach, zupełnie inaczej podchodzi się do kwestii naprawy instalacji podziemnych. Zamiast stosowania wykopów odkrywkowych, których wadą jest utrudnianie komunikacji kierowcom, stosowane są przewierty horyzontalne. Przewierty to nic innego, jak budowane horyzontalnie tunele, dzięki którym możliwe jest uzyskanie dostępu do odcinka instalacji, który trzeba naprawić, lub tez wymienić. Tym samym, można uniknąć nie tylko generowania utrudnień w ruchu, ale przede wszystkim można znacznie ograniczyć koszty naprawy danej instalacji. Nie jest w takim wypadku konieczne bowiem pokrywanie kosztów naprawy jezdni, czy tez chodnika. Oczywiście, aby prawidłowo wykonać przewiert, konieczne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu. W tym celu wykorzystywany jest wiec odpowiedni sprzęt wiertniczy, o bardzo dużej mocy. Dzięki niemu,  można wykonać przewiert w nawet bardzo trudnych warunkach terenowych. Bardzo ważne jest, aby każdy przewiert poprzedzony był wykonaniem szczegółowych badań gruntu. Jest to niezmiernie istotne, aby stworzenie takiego tunelu nie spowodowało naruszania integralności jezdni, czy też chodnika. Tyko wtedy będzie można mieć gwarancję, że wykonanie przewiertu nie spowoduje katastrofy w ruchu drogowym.

Z biegiem czasu, zaczęto stopniowo odchodzić od wykorzystywania wykopów odkrywkowych przy naprawie instalacji podziemnych. Obecnie w tym celu korzysta się ze specjalnych, horyzontalnych tuneli. Dzięki nim można uzyskać dostęp do naprawianego odcinka instalacji bez generowania utrudnień w ruchu.

O Autorze: Irena Sikor