Zdrowe odżywianie powinno być prowadzone zgodnie z piramidą żywienia, która zawiera odpowiednie proporcje wszystkich potrzebnych składników odżywczych. W jej podstawie znajduje się aktywność fizyczna, a potem kolejne kategorie żywności.

Jak sprawdzić jakość kaszy jaglanej?

ekologiczna kasza jaglanaPierwszymi produktami jakie znajdują się w piramidzie żywienia zaraz za ćwiczeniami są warzywa i owoce, które muszą stanowić sporą część codziennych posiłków. Następnie są to produkty zbożowe, do których zalicza się pieczywo, makarony, ryże i kasze. Są to produkty, które są głównym źródłem węglowodanów złożonych, będących paliwem dla organizmu. Najlepsze są produkty z pełnego ziarna i kasze, gdyż zapewniają uczucie sytości na wiele godzin. Wśród nich warta uwagi jest ekologiczna kasza jaglana, która jest uważana za królową kasz ze względu na cenne składniki. Przede wszystkim zawiera mnóstwo witamin i minerałów, błonnika a także jest lekkostrawna przez co każdy może ją spożywać. Kasza jaglana powstaje z prosa, które było uprawiane już setki lat temu. Jest ona bardzo zdrowa i można ją stosować w kuchni na wiele sposobów. Świetnie się sprawdzi jako składnik obiadów

, ale także będzie pasować do deserów, ponieważ ma neutralny smak, który idealnie się wkomponuje w ostre, słodkie czy kwaśne smaki. W sprzedaży kaszę dostaniemy w formie kilogramowych torebek lub opakowań z czterema saszetkami po sto gramów. Gotuję się ją tak samo jak ryż czy makaron, zatem w kilka chwil jest gotowa do spożycia. Na pewno warto ją mieć w domu.

Jedyne o czym warto pamiętać przed jej gotowaniem, to kilkukrotne wypłukanie na przemian pod zimną i gorąca wodą, aby pozbyć się goryczki z jej powierzchni. Obok ryżu, jest to najczęściej wybierana przez klientów kasza, ponieważ ma najwięcej cennych wartości.

O Autorze: Edward Mokry