Na naszych oczach z dnia na dzień zmienia się wizerunek miast. Pokomunistyczne obrazki zamieniane są na bardziej nowoczesne. Ostatnio nawet do projektu rewitalizacji miejsc publicznych dołączyły się uczelnie artystyczne. Nowe projekty obejmują zarówno całe obszary, jak i pojedyncze meble miejskie, które mają upiększyć polskie miasta.

Nowa architektura miast

funkcjonalna mała architektura miejskaDo tej pory miasta polskie przez wiele lat kojarzyły się z szarością i szczególnie w przypadku osiedli pokomunistycznych czy kamienic, z brudem i nieprzyjemną atmosferą. Wszystko to się zmienia i zaczynamy nadganiać zachodni wizerunek miast, zachęcający turystów do odwiedzania niektórych miejsc chętniej, niż dotychczas. Studenci architektury prężnie pracują nad projektami parków, skwerów czy osiedli tak, aby były jeszcze bardziej atrakcyjne. W pracowniach urbanistycznych powstaje funkcjonalna mała architektura miejska, co prawda na poczatek na papierze, jednak już są producenci chętni do jej realizacji. Pośród nowych mebli miejskich znajdą się kosze na śmieci w oryginalnych kształtach, ławki, będąced małymi dziełami sztuki, donice na roślinność miejską oraz stojaki na rowery i wiele wiele innych. Jak chodzi o stojaki na rowery, to będzie ich o wiele więcej, niż dotychczas. Rząd chce zachęcić mieszkańców miast do zwiększenia aktywności fizycznej. Podobnie jak to dzieje się na przykład w Berlinie, dąży się do tego, aby zmniejszyć ilość samochodów jeżdżących po mieście, na rzecz rowerów.

Polskie miasta powoli zaczynają przyjmować zupełnie nowe oblicze. Powstają nowe projekty całych przestrzeni i małej architektury miejskiej ,które powoli zaczyna się wprowadzać w życie. Wszystko wskazuje na to, że ulice naszych miast staną się jeszcze bardziej przyjazne wizualnie i funkcjonalnie. 

 

O Autorze: Wiesław Bucik