Jeśli mamy konia hodowlanego musimy wiedzieć, iż podstawą jego żywienia jest trawa oraz siano, które w środowisku naturalnym je niemal całą dobę. Dlatego tak ważne jest zadbanie o to, aby nieco odwzorować naturalne warunki. W ten sposób koń prowadzi lepsze i zdrowsze życie, a także ma zapewniony komfort psychiczny.

Najważniejsze elementy żywienia konia

pasza dla koni bez owsaGdy mamy do czynienia z koniem zapewne myślimy, iż je on bardzo dużo. W końcu zwierzę to ma pokaźne gabaryty. Jak się jednak okazuje ma przy tym niewielki żołądek, który powinien być ciągle pełny, aby niwelować wytwarzanie się soków trawiennych. Ciekawostką jest to, iż dobra jest dla konia pasza dla koni bez owsa, ponieważ nie każdy koń musi spożywać owies. Warto jednak kontrolować wagę ciała naszego zwierzęcia oraz jego zachowanie i w ramach ewentualnych niekorzystnych zmian dodać bardziej wartościowych elementów jak otręby ryżowe, siemię lniane, makuchy czy też łupiny słonecznika. Doskonałym wyborem są też kratki pełniące rolę ograniczników spożywanej ilości jedzenia. W ten sposób koń bierze mniejsze porcje, ale żuje je o wiele bardziej dokładnie niż gdy weźmie dużą porcję do pyska. W ten sposób ogranicza się możliwość źle strawionych części pokarmu, a tym samym bólu. Warto zadbać w odpowiedni sposób o konia, gdyż te zwierzęta to ogromni indywidualiści wymagający odpowiedniego i niezmiennego harmonogramu każdego dnia. Wtedy czują się najlepiej.

Fascynującymi zwierzętami są konie, których pielęgnacja oraz żywienie nie jest nadzwyczaj trudna, o ile dbamy o harmonogram dnia i racjonowanie żywności. W ten sposób koń jest najedzony i zdrowy, a także przyswaja odpowiednie minerały i witaminy niezbędne mu do przeżycia. Warto zainteresować się poprawnym żywieniem własnego konia.

O Autorze: dawidb